Created with PPC

Copyright 2016 Muzeum Regionalne w Lubaniu

 

Relacja z warsztatów geoturystycznych

 

W dniach 24—25 września 2020 r. po raz trzeci odbyły się w Lubaniu warsztaty geoturystyczne zorganizowane w ramach projektu GECON. Podobnie jak w minionych latach na całe wydarzenie składała się część konferencyjna oraz terenowa.

 

I dzień warsztatów (24 września 2020 r.)

 

W ramach panelu konferencyjnego zostały wygłoszone trzy referaty. Pierwszy poświęcony minerałom Sudetów Zachodnich we wczesnej literaturze przedmiotu wygłosił Andrzej Paczos. Drugie wystąpienie autorstwa Łukasza Tekieli dotyczyło historii poszukiwań kamieni szlachetnych na Łące Izerskiej. Natomiast Aleksandra Trytek, autorka ostatniej prelekcji, zaprezentowała najciekawsze stanowiska geoturystyczne Karkonoszy w aspekcie marketingowym.

     Pierwszy z prelegentów w ramach swojego wystąpienia omówił najważniejsze wydane drukiem pomiędzy XVI a XIX w. dzieła poświęcone minerałom Zachodnich Sudetów; przedstawił biogramy ich autorów oraz zgłębił cechy stosowanego przez nich warsztatu naukowego. Zwrócił także uwagę na odmienne od współczesnego znacznie wielu stosowanych dawniej terminów mineralogicznych. Uczestnicy warsztatu dowiedzieli się również, z jakim trudnościami musi się mierzyć badacz dawnych traktów mineralogicznych oraz jaką mają one wartość z punktu widzenia współczesnej nauki.

    Z kolei Łukasz Tekiela wprowadził słuchających w świat nowożytnych mineralogicznych wypraw badawczych na Łąkę Izerską. Analizując dawne relacje podróżnicze wyliczył minerały, które najbardziej rozbudzały wyobraźnię uczonych oraz wskazał na przyczyny, dla których poszukiwania drogich kamieni kończyły się porażką lub sukcesem. Autor przeprowadził również analizę opinii naukowych na temat bogactw Łąki Izerskiej na przestrzeni 300 lat, która pozwoliła dostrzec, jak bardzo bywały one skrajne i dlaczego to, co w XVI i w XVII w. uznawano za pewnik uległo dewaluacji w II poł. XVIII w., po czym w wieku żelaza i pary ponownie zyskało na wartości. 

   Tymczasem Aleksandra Trytek przedstawiała szeroką panoramę najciekawszych punktów geoguturystycznych na terenie Sudetów Zachodnich oraz opowiedziała o tym, jak są one badane, chronione, udostępniane dla ruchu turystycznego oraz promowane.Po wygłoszeniu referatów miała miejsce dyskusja poświęcona zagadnieniu historii stanowisk mineralogicznych i geoturystycznych w Sudetach Zachodnich. Szczególnie mocno zaakcentowano problem przenikania do współczesnej literatury popularnej a nawet naukowej niezweryfikowanych informacji z dawnych traktatów mineralogicznych o występowaniu dla Dolnym Śląsku określonych minerałów, np. topazów lub diamentów. Podkreślono także konieczność prowadzenia interdyscyplinarnych badań nad przeszłością klasycznych lokalizacji mineralogicznych.

 

II dzień warsztatów (25 września 2020 r.)

 

25 września uczestnicy warsztatów udali się do Centrum Informacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu. Tam Karolina Dobrowolska-Martini opowiedziała o powstaniu Centrum, finansowaniu projektu, mapach gigapikselowych, panoramach Karkonoszy i makiecie gór przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Natomiast Aleksandra Trytek zaprezentowała edukacyjną mapę geologiczną Karkonoszy, po której można chodzić, wykonaną z prawdziwych skał. To nowatorskie rozwiązanie napotkało na wiele trudności realizacyjnych, ale efekt końcowy był tego wart. „Skalna mapa” robi wielkie wrażenie. W Centrum Informacyjnym KPN uczestnicy warsztatów odwiedzili również salę z mikroskopami, w której przygotowywane są zajęcia dla dzieci, Domek Laboranta, ogród ziół i krzewów karkonoskich oraz ścieżki geoturystyczne.

 

 

 

 

12 października 2020
Relacja z warsztatów

Muzeum Regionalne w Lubaniu

  1. pl