Created with PPC

Copyright 2016 Muzeum Regionalne w Lubaniu

Wystawa "Paprocie zakwitły krwią partyzantów"

Wystawa historyczna pt. "Paprocie zakwitły krwią partyzantów" powstała z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Tematem przewodnim są walki stoczone w Puszczy Solskiej w czerwcu 1944 r. przez zgrupowanie mjr Edwarda Markiewicza "Kaliny". Punktem kulminacyjnym tych zmagań była bitwa pod Osuchami.

Celem wystawy jest propagowanie wiedzy o tych wydarzeniach możliwie najszerszym kręgom odbiorców i dlatego przedstawiana jest w wersji dwujęzycznej tj. w języku polskim i angielskim. Autorką wystawy jest Maria Działo - emerytowana nauczycielka historii, której wielką pasją jest historia regionalna Ziemi Biłgorajskiej, a zwłaszcza dzieje Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Przez wiele lat przeprowadzała wywiady z żyjącymi uczestnikami bitwy pod Osuchami, zgromadziła sporo relacji i fotografii o tej tematyce. Wydawcą wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej.

Dzięki uprzejmości Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej wystawa będzie prezentowana w Muzeum Regionalnym w Lubaniu od 27 lutego (sobota) do 31 marca (środa) 2020 r., od wtorku do soboty w godz. 10:00 -16:00.

 

Serdecznie zapraszamy

 

22 lutego 2021
Nowa wystawa czasowa

Muzeum Regionalne w Lubaniu

  1. pl