Kolejna darowizna pod muzealną choinką

16 grudnia br. otrzymaliśmy od Pana Zbigniewa Morawskiego z Jeleniej Góry wyjątkową darowiznę. W 2019 r. znalazł on w Lubaniu pod podłogą kurtkę mundurową Wehrmachtu. Mundur zawinięty w ceratę przeleżał pod deskami 75 lat. Choć uniform nie uniknął kontaktu z molami, jego stan można ocenić jako zadowalający. Po konserwacji kurtka trafi na ekspozycję poświęconą bitwie lubańskiej. To pierwszy znany nam mundur Wehrmachtu, który możemy bezpośrednio powiązać z drugowojenną historią Lubania, znaleziony na jego terenie. Pan Zbigniew zapytany o motyw swojej decyzji o darowiźnie odpowiedział: „śledzę aktywność lubańskiego muzeum od dłuższego czasu i jestem pod wielkim wrażeniem tego, co robicie. Nie wyobrażam sobie, że mundur mógłby trafić do innej placówki”.

Darczyńcy serdecznie dziękujemy za zabytek i dobre słowo oraz życzymy wszelkiej pomyślności.

Podstawowe dane zabytku:
- mundur Wehrmachtu typ: Feldbluse M36
- stopień:
Obergefreiter
- materiał: sukno feldgrau
- guziki groszki z sygnaturą „MOTZ“ – skrót od nazwy firmy Motz&Co, Metallwarenfabrik, Brandenburg an der Havel
- obszycia wskazują na formację górską.

17 grudnia 2020
Mundur z bitwy o Lubań