Created with PPC

Copyright 2016 Muzeum Regionalne w Lubaniu

02 grudnia 2013

Zapraszamy Państwa do Muzeum Regionalnego w Lubaniu. Od 8 grudnia 2013 roku można zwiedzić wyjątkową wystawę pt. "Skarb z Głogowa". Prezentuje ona niezwykle cenne znalezisko z 1987 roku, kiedy to podczas wykonywania prac melioracyjnych na terenie ogródków działkowych w Głogowie, natrafiono na dużą ilość srebrnych monet. 

Dzięki pracownikom Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie, zostały one zabezpieczone i przewiezione do Muzeum. Po przeliczeniu okazało się, że w skarbie znajdowało się w sumie 20638 srebrnych monet, kilka tysięcy ich fragmentów oraz sztabki i bryłki srebra, wszystko to z XII – XIII wieku. Prace konserwatorskie trwały od 1988 do 1995 roku, w tym czasie szczegółowo przebadano znalezisko i w 1998 zaprezentowano je w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie. W 2010 roku, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zmodernizowano wystawę i od tego czasu była już prezentowana w wielu miastach Polski, m. in. w Zamościu, Warszawie, Sandomierzu i Katowicach. Uroczyste otwarcie wystawy w Lubaniu 8 grudnia 2013 roku cieszyło się dużą frekwencją zwiedzających, tego dnia został też wygłoszony wykład archeologa - Krystiana Książka (pracownika Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie) na temat historii skarbu i typów monet, które można zobaczyć na ekspozycji (150 sztuk). Natomiast wiedzę o skarbach z Lubania i okolic przekazał zwiedzającym archeolog z Muzeum Regionalnego w Lubaniu – Grzegorz Jaworski. 
Dotychczas wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem, w murach lubańskiego ratusza będzie można ją oglądać do 16 marca 2014 roku. Serdecznie zapraszamy!

 

Skarb z Głogowa

Muzeum Regionalne w Lubaniu

  1. pl