Created with PPC

Copyright 2016 Muzeum Regionalne w Lubaniu

03 listopada 2015

 W dniu 29.10 br. w Muzeum Regionalnym otwarto wystawę „Gruss aus Isergebirge”. Pokazuje ona, w jaki sposób promowano nasz region w wieku XIX i pierwszej połowie XX.

 

 


- Chcieliśmy pokazać wielki kunszt i niepowtarzalność prac dawnych rzemieślników i fantastyczny fenomen współpracy producentów pamiątek i widokówek z naprawdę doskonałej klasy artystami - opowiadam dyrektor Muzeum Regionalnego Łukasz Tekiela. – Dziś w Świeradowie-Zdroju kupimy takie same pamiątki jak w Zakopanem czy Maroku. Kiedyś były to przedmioty ściśle związane z miejscem i niezwykle starannie wykonane. Patrząc na doskonale dopracowane, pełne szczegółów, wyidealizowane krajobrazy, naprawdę ma się ochotę odwiedzić miejsce, które przedstawiają, pamiętać o nim, jeśli się tam było. Zapraszam do oglądania zgromadzonych przez muzeum grafik i przedmiotów użytkowych, w tym sporej kolekcji szkła. 
Otwarcie wystawy poprzedzone zostało wystąpieniem Przewodniczącego Rady Muzeum Zbigniewa Madurowicza, który przedstawił dotychczasowe osiągnięcia, plany i ambicje lubańskiego muzeum a następnie przekazał jednostce bardzo cenną grafikę z własnych zbiorów, osiemnastowieczny miedzioryt przedstawiający dawny Lubań.
(ŁCR)

O Izerach w Lubaniu

Muzeum Regionalne w Lubaniu

  1. pl