Created with PPC

Copyright 2016 Muzeum Regionalne w Lubaniu

02 lutego 2016

Na ukończeniu jest komiks o Lubaniu. Jego fabuła rozgrywa się podczas bitwy o Lubań . Głównymi bohaterami jest legendarny tercet - Polak, Rusek i Niemiec. Tu żarty się kończą, bo dzieje trójki bohaterów w syntetyczny sposób obrazują tragiczny los miasta.

Na pomysł stworzenia komiksu historycznego, osadzonego w Lubaniu wpadł dyrektor Muzeum Regionalnego, Łukasz Tekiela. Scenariusz napisał Grzegorz Żak, znany w regionie bard, satyryk, muzyk i artysta. Już można zdradzić, że tytułowy Polak, Rusek i Niemiec to trzech bardzo młodych żołnierzy, Jan, Iwan i Wilhelm, a ich wspólna przygoda ma miejsce na Wieży Ratuszowej. 
Całą historię zobrazował Andrzej Faltyn z Bolesławca, posiłkując się dokumentacją historyczną i wsparciem merytorycznym lubańskiego muzeum. 

- Z dużym pietyzmem oddano realia i w tle fikcyjnej sytuacji spotkania trzech żołnierzy przedstawiono fakty historyczne, więc wydawnictwo ma wartość edukacyjną - mówi Łukasz Tekiela. - Tekst komiksu nawiązuje ściśle treścią do wydarzeń w Lubaniu na przełomie lutego i marca 1945 r., czyli ostatniej wygranej bitwy III Rzeszy. Sądzę, również, że to oryginalna pamiątka z Lubania i coś, co wiele osób będzie chciało mieć w swojej biblioteczce. 

Co ciekawe, każda z głównych postaci ma swój rzeczywisty pierwowzór.

Pełny tekst wraz z wypowiedziami autora scenariusza - Grzegorza Żaka i jeszcze jednym kadrem z komiksu w bieżącym numerze dwutygodnika „Ziemia Lubańska” (nr 2/2016) – w kioskach i punktach sprzedaży jeszcze do 10 lutego.

(Anna Łagowska)

 

Komiks o Lubaniu

Muzeum Regionalne w Lubaniu

  1. pl