Created with PPC

Copyright 2016 Muzeum Regionalne w Lubaniu

15 października 2014

224 lata temu, a dokładnie wieczorem 23 września 1790 r., przybył do Lubania światowej sławy niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe. Pod Lubaniem przekroczył on granicę na Kwisie pomiędzy Prusami a Saksonią, kończąc tym samym swoją drugą i ostatnią zarazem podróż po śląskiej ziemi. Wiadomo, że Goethe spędził noc w jednej z miejskich gospód, ale w której dokładnie, nie udało się dotąd ustalić.

 

W wielu miejscach, które odwiedził wybitny literat, odsłaniano i odsłania się w dalszym ciągu pamiątkowe tablice. Zwyczaj ten wynika poniekąd z faktu, że wizyty wielkich ludzi z perspektywy danej miejscowości postrzegane są nierzadko w kategoriach zaszczytu. Od kilku lat z mniejszym lub większym powodzeniem wiele samorządów próbuje również wykorzystywać informacje o takich wydarzeniach w celach marketingowych.

 

25 października Lubań dołączy do grona miejscowości traktujących z dumą odwiedziny Goethego. W tym dniu bowiem o godz. 18:00 na ul. Brackiej odbędzie się inscenizacja wjazdu do naszego miasta tej wyjątkowej postaci. Oprócz ulicznego przedstawienia, w bruku ul. Brackiej zostanie odsłonięta kolejna pamiątkowa tabliczka, ufundowana tym razem przez Arkadiusza Słowińskiego i Mariusza Tomiczka. Całość imprezy zakończy się na rynku przy pokazie tańca z ogniem, XIX – wiecznej muzyce, ogniskach i ciepłej strawie. Organizatorami wydarzenia kulturalnego są Muzeum Regionalne w Lubaniu, Gimnazjum nr 3 i Łużyckie Centrum Rozwoju. Wszystkich zainteresowanych oryginalną rozrywką gorąco zapraszamy.

 

Johann Wolfgang von Goethe w Lubaniu

Muzeum Regionalne w Lubaniu

  1. pl