Wystawa "Paprocie zakwitły krwią partyzantów"
Wystawa historyczna pt. "Paprocie zakwitły krwią partyzantów" powstała z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Tematem przewodnim są walki stoczone w Puszczy Solskiej w czerwcu 1944 r. przez zgrupowanie mjr Edwarda Markiewicza "Kaliny". Punktem kulminacyjnym tych zmagań była bitwa pod Osuchami.
Celem wystawy jest propagowanie wiedzy o tych wydarzeniach możliwie najszerszym kręgom odbiorców i dlatego przedstawiana jest w wersji dwujęzycznej tj. w języku polskim i angielskim. Autorką wystawy jest Maria Działo - emerytowana nauczycielka historii, której wielką pasją jest historia regionalna Ziemi Biłgorajskiej, a zwłaszcza dzieje Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Przez wiele lat przeprowadzała wywiady z żyjącymi uczestnikami bitwy pod Osuchami, zgromadziła sporo relacji i fotografii o tej tematyce. Wydawcą wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej.
Dzięki uprzejmości Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej wystawa będzie prezentowana w Muzeum Regionalnym w Lubaniu od 27 lutego (sobota) do 31 marca (środa) 2020 r., od wtorku do soboty w godz. 10:00 -16:00.
Serdecznie zapraszamy
Z Lubaniem w życiorysie
Wybór biogramów z okazji 800 lat miasta
Mamy zaszczyt poinformować, że jest dostępna w sprzedaży jubileuszowa książka pt. Z Lubaniem w życiorysie. Wybór biogramów z okazji 800 lat miasta.
Książkę przygotowało 23 znakomitych regionalistów. Na jej kartach zaprezentowali oni sylwetki 83 postaci, których życie w wyrazisty sposób splotło się z historią Lubania. To wyjątkowa publikacja z okazji wyjątkowej rocznicy. Każdy, komu bliski jest Lubań i jego historia powinien mieć ją w swojej biblioteczce.
Książka posiada twardą oprawę, bogatą szatę graficzną oraz liczy 176 s. Należy dodać, że została wydana w małym nakładzie. Książkę w cenie 45,00 zł za egzemplarz można nabyć w sekretariacie Muzeum Regionalnego
w Lubaniu w godz. 8:00-15:30, od poniedziałku do piątku.