Created with PPC

Copyright 2016 Muzeum Regionalne w Lubaniu

Wystawa 800 lat Lubania od 2 czerwca 2020 r.

 W 2020 r. planowano huczne obchody 800 lat Lubania. Faktycznie, jubileusz wspaniały i godzien uczczenia w spektakularny sposób. Tymczasem epidemia kazała zrewidować wielkie plany a uroczystości przeznaczone dla bardzo szerokiej grupy odbiorców odłożyć na „zdrowsze czasy”. Niemniej jednak rok 2020 nie zostanie całkowicie pozbawiony rocznicowych akcentów.  Jednym z nich i w zasadzie najsilniejszym będzie wystawa w Muzeum Regionalnym w Lubaniu, ukazująca najważniejsze wydarzenia w dziejach naszego miasta na przestrzeni 8 stuleci. Otwarcie ekspozycji nastąpi już 2 czerwca 2020 r., oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

 Dlaczego warto zobaczyć wystawę poświęconą dziejom Lubania? Przede wszystkim dlatego, że pozwala ona spojrzeć na życie dawnych mieszkańców miasta przez pryzmat rozmaitych wydarzeń – radosnych, smutnych, tragicznych i tych zwykłych, wpisanych w życiorys każdego człowieka. Jako muzealnicy wierzymy, że chwila refleksji nad tym, co było, pozwoli lepiej zrozumieć również to, co dzieje się obecnie. Wystawa w atrakcyjny sposób prowadzi zwiedzających po krętych ścieżkach lubańskiej historii, podkreślając momenty wyjątkowe czy wręcz fenomenalne. 

 Nigdy wcześniej w historii lubańskiego muzeum nie było prezentowanych tak wiele, tak cennych i tak rzadkich zabytków jak obecnie. Zamknięte w kilkudziesięciu nowoczesnych gablotach, starannie wyeksponowane, dobrze doświetlone i trafnie opisane przyciągają na różne sposoby. Jedne zadziwiają wiekiem, inne swoim przeznaczeniem; niektóre zachwycają wielką wartością materialną albo tym, że są jedyne i niepowtarzalne. Na wystawie znaleźli się też niemi świadkowie dramatycznych wydarzeń, tzn. wojen, pożarów, epidemii, prześladowań i zbrodni. W jubileuszowej kolekcji nie brakuje również eksponatów pokazujących wielkie chwile w historii Lubania. Krótko mówiąc - dla każdego coś dobrego.

 Szanowni Mieszkańcy Lubania! W naszym muzeum po raz pierwszy będzie można zobaczyć m.in.:

- pradziejowe zabytki z okolic Lubania (niektóre z nich liczą nawet 3500 lat),

- zabytki z czasów wojen husyckich (odkryte w Lubaniu w 2019 r.), które pociągnęły za sobą tragiczne skutki dla miasta. Wśród nich są militaria oraz skarb monet, zawierający doskonale zachowane złote monety (dukaty Zygmunta Luksemburskiego). Takich rarytasów nie było nawet w lubańskim muzeum przed II wojną światową.

- bezcenną miejską kolekcję starodruków z XVI w., które trafiły do lubańskiej biblioteki na progu epoki wczesnonowożytnej a zaginęły w 1945 r. Utracony skarb wrócił do Lubania w 2019 r.,

- przedmioty codziennego użytku mieszkańców Lubania nawet sprzed  500 lat

- unikatowe naczynia liturgiczne z kościoła Trójcy Świętej, uratowane z pożaru w 1760 r.

- najstarszą pieczęć lokacyjną Złotnik Lubańskich z 1675 r.,

- znalezione pod Lubaniem militaria z epoki wojen napoleońskich,

- zakonserwowane, wybrane militaria ze słynnej studni przy ul. Piramowicza,

- liczne przedmioty związane z bitwą lubańską w 1945 r., m.in. wrak samolotu,

-  poruszające znalezisko dobytku ukrytego przez młodą matkę w 1945 r.

- odkryte w spektakularnych okolicznościach rękopisy kościelne z czasów wojny 30-letniej.

 Drodzy Lubanianie, nad wystawą pracowaliśmy bardzo długo i mamy nadzieję, że efekty naszej pracy pozwolą Wam lepiej poznać przeszłość Lubania i zachęcą do własnych poszukiwań. Być może wystawa kogoś wzruszy, zadziwi, wprawi w zachwyt lub zaskoczy. Ekspozycję zbudowaliśmy dla Was i na cześć Lubania. Czekamy na Was od 2 czerwca. Życzymy niezapomnianych wrażeń i zdrowia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25 maja 2020
800 lat Lubania

Muzeum Regionalne w Lubaniu

  1. pl